Porozumienie rodzicielskie to specyficzny dokument, w którym małżonkowie mogą ustalić sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem, wysokość przysługujących małoletniemu alimentów oraz rozstrzygnięcie w zakresie ustalenia kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd rozwodowy uwzględni porozumienie rodzicielskie tylko wtedy gdy jego postanowienia będą zgodne z dobrem dziecka.

Spis treści:

  • 1

    Kiedy małżonkowie mogą zawrzeć porozumienie rodzicielskie?

  • 2

    Co konkretnie małżonkowie powinni uwzględnić w treści porozumienia rodzicielskiego?

 

Kiedy małżonkowie mogą zawrzeć porozumienie rodzicielskie?

Porozumienie rodzicielskie małżonkowie mogą zawrzeć samodzielnie między sobą jeszcze przed wytoczeniem powództwa o rozwód. W tej sytuacji porozumienie rodzicielskie może stanowić załącznik do pozwu o rozwód. Optymalnym rozwiązaniem jest również możliwość skorzystania przez małżonków z pomocy mediatora. Podczas mediacji oboje małżonkowie w obecności bezstronnego mediatora będą mogli szczegółowo ustalić treść przyszłego porozumienia rodzicielskiego. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie aby małżonkowie zawarli porozumienie rodzicielskie już w trakcie postępowania rozwodowego. W tej sytuacji również mogą skorzystać z mediacji i w postępowaniu mediacyjnym podjąć rozmowy mające na celu wypracowanie porozumienia i uzgodnienie jego treści, a następnie przedłożyć go w sądzie przed którym toczy się postępowanie w sprawie rozwodowej.

Co konkretnie małżonkowie powinni uwzględnić w treści porozumienia rodzicielskiego?

W treści porozumienia rodzicielskiego małżonkowie mogą ustalić sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad ich wspólnym małoletnim dzieckiem, tj. czy chcą aby sąd pozostawił wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom jak dotychczas czy powierzył małoletnie dziecko pod pieczę jednego z nich z jednoczesnym ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego rodzica.

Małżonkowie mogą ustalić przy którym z rodziców dziecko będzie miało miejsce stałego pobytu, a mianowicie czy będzie to każdorazowe miejsce zamieszkania matki czy ojca małoletniego. Kolejnym istotnym unormowaniem porozumienia rodzicielskiego mogą być kwestie dotyczące wspólnych ustaleń odnośnie wysokości miesięcznych alimentów na dziecko, z określeniem usprawiedliwionych miesięcznych wydatków na dziecko, daty płatności alimentów wraz z kwestią odsetek za opóźnienie na wypadek uchybienia w terminie  płatności którejkolwiek z rat alimentacyjnych.

Ponadto małżonkowie mogą również ustalić szczegółowy harmonogram co do realizacji kontaktów rodzica z dzieckiem, tak aby zniwelować możliwość potencjalnego sporu jaki może powstać w przyszłości. Warto także ustalić jak będą przebiegały kontakty z dzieckiem w ciągu tygodnia, a jak podczas weekendu, czy rodzic będzie miał możliwość zabierania małoletniego poza jego stałe miejsce pobytu, jak będą wyglądały kontakty w okresie wakacji, ferii,  Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, czy urodzin dziecka.

Gdy rodzice nie przedstawią porozumienia rodzicielskiego, sąd uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzygnie o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.W szczególności sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. Jednocześnie należy pamiętać, że dopiero na zgodny wniosek stron sąd nie orzeknie o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.

 

Powierz swoją sprawę profesjonalistom

Powierzenie swojej sprawy rozwodowej kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie rodzinnym i rozwodowym to inwestycja, która przynosi szereg korzyści. Profesjonalne wsparcie może znacznie przyspieszyć uzyskanie rozwodu, zaoszczędzić cenny czas i zdrowie. Jeśli masz pytania dotyczące spraw rodzinnych i rozwodowych, zapraszamy do kontaktu. Oferujemy porady prawne online oraz konsultacje w kancelarii, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji.

Komentarze

Więcej wpisów, które mogą Cię zainteresować